Üzeneteinket fürkészi a Facebook
Két kaliforniai felhasználó beperelte a Facebookot, a közösségi hálózatok gigászát, mert állításuk szerint a cég „elfogja” a felhasználók kommunikációjának a tartalmát, hogy megismerhesse azt.
A két személy által benyújtott csoportos kereset szerint a Facebook megsértette az Elektronikus Kommunikáció Adatvédelmi Törvényét, néhány egyéb, Kaliforniára vonatkozó állami törvény mellett.
A felperesek panasza alapján a Facebook félrevezető módon használja a „privát” szót, amikor saját belső levelezőrendszerére alkalmazza azt.
Azzal vádolják a közösségi oldalt, hogy a cég megvizsgálja a privát üzeneteket azért, hogy megtalálja bennük a webcímeket, ha vannak. Továbbá úgy találták, hogy a cég követi is ezeket a linkeket a fürkészési procedúra részeként, és erről a felhasználói feltételekben egy szó sem esik.
Ha a Facebook felfedez egy „Tetszik” gombot ezeken az oldalakon, akkor a rendszer egy az oldalra adott „lájkként” fogja eltárolni a privát üzenetet magát és növeli a lájkok számát eggyel, így kreálva egy nyilvános „kinyilatkoztatást” egy magánbeszélgetésből.
Ahogy a panasz 5. pontja mondja:
Az elnevezésüknek nem éppen megfelelő módon, a „privát” Facebook üzeneteket szisztematikusan elfogja a cég, hogy tanulmányozhassa a felhasználói kommunikáció tartalmát. A múlt év folyamán független biztonsági kutatók felfedezték, hogy a Facebook átvizsgálja a privát üzenetek tartalmát, és ezt nem az üzenetátvitel megkönnyítésének céljából teszi. Amikor valaki megír egy Facebook üzenetet és az tartalmaz egy linket egy másik weboldalhoz (egy URL-t), a cég átvizsgálja az üzenetet, követi a mellékelt linket és információkat keres, hogy kialakítsa az üzenetküldő webes tevékenységének profilját.
A kereset azt állítja továbbá, hogy a Facebook annak érdekében próbálja kibányászni az adatokat az üzenetekből, hogy azután pénzt csináljon belőle, úgy, hogy megosztja őket hirdetőkkel, piackutatókkal és adatügynökökkel.
A felperesek tisztában vannak a Facebook adatkezelési politikájával, amely megmondja, hogy a cég hozzájuthat információkhoz, amikor a felhasználó kapcsolatba lép az oldallal. Azonban vitatják, hogy a szövegezés lehetővé tenné a Facebooknak azt, hogy „vizsgálja és kinyerje a felhasználók privát üzeneteinek tartalmát, amely teljes ellentmondásban áll a felhasználók által elvárt adatvédelmi biztosítékokkal”.
A panasz részeként a felperesek 100 dollár kártérítést követelnek minden egyes napért, amikor sérültek jogaik, vagy 10 000 dollárt fejenként, plusz a jogi procedúra költségeit.
Korábbi hasonló vádakra így reagált a Facebook:
„Privát információk semmilyen esetben nem jutnak nyilvánosságra, és a Facebook automatikusan nem lájkol semmilyen Facebook oldalt a felhasználók nevében.”
Számos weboldalnak, amely használja a Facebook „Tetszik”, „Ajánl” vagy „Megoszt” gombjait, van egy számlálója is a gombok mellett. A számláló megmutatja, hogy az emberek hányszor kattintottak ezekre a gombokra, és azoknak a számát is, akik megosztották az oldal linkjét a Facebookon. Amikor a számlálón jelzett érték növekszik a privát üzeneteken keresztüli megosztás által, olyankor felhasználói információ küldése nem történik, és a tartalom adatvédelmi beállításai változatlanok maradnak. Az üzeneteken keresztül megosztott linkek nem befolyásolják a Facebook oldalak lájkjainak a számát.
Érdekes lesz megfigyelni, hogy mi sül ki az egészből. Egyelőre azonban érdemes azt észben tartani, hogy a Facebook sok más nagyvállalathoz hasonlóan értékként kezeli személyes adatainkat, ezért gondoljuk át alaposan, hogy mit osztunk meg az interneten.
Forrás: nakedsecurity