Ingyenes vagy fizetős vírusirtó?
Az Opswat felmérése szerint a világon minden második számítógépet ingyenes antivírusszoftver védelmez, és sok otthoni felhasználó abból indul ki, hogy nem akar fizetni valamiért, amit ingyenesen is megkaphat. De igazuk van?
A jól ismert mondás úgy tartja, hogy „Ajándék lónak ne nézd a fogát!”. Illik-e ennek alapján közelebbről is megvizsgálni az ingyenes vírusirtó szoftvereket? Szerintünk mindenképpen igen.
Egyrészt azért, mert komoly a tét: a kártevők ellophatják e-mail címünket, hogy aztán kéretlen levelekkel áraszthassák el postaládánkat a bűnözők. De veszélyben vannak jelszavaink és hitelkártyaadataink is: a bűnözők megcsapolhatják bankszámlánkat és hozzáférhetnek levelezésünkhöz. Végül ne felejtkezzünk el a zsaroló vírusokról, amelyek összes dokumentumunkat és fényképünket képesek titkosítani, hogy aztán váltságdíjért zsaroljanak bennünket.
A másik indokunk a részletes vizsgálatra, hogy az ingyenes vírusirtó szoftverek csak látszólag ingyenesek. Valójában gyakran reklámokat jelenítenek meg a számítógépünkön – önmaguk fizetős változatai mellett akár harmadik fél termékeit is hirdethetik. Ezért pedig fizetünk a gépünk erőforrásaival és figyelmünkkel is.
Magas pontszám a teszteken?
Ha megtekintjük az ingyenes vírusvédelmi megoldások teszteredményeit, azt látjuk, hogy ezek a szoftverek gyakran magas pontszámokat érnek el a független vizsgálatokban. A legtöbb ilyen teszt azonban az alapvető védelmi képességet: a vírusvédelmet vizsgálja.
A mai kártevők viszont sokszor nem fájlként terjednek, hanem olyankor kerülnek a gépre, amikor felkeresünk egy fertőzött weboldalt, vagy akár egy üzenetküldő alkalmazáson keresztül érkeznek meg hozzánk. Ez azt jelenti, hogy egy modern biztonsági szoftvernek képesnek kell lennie az átjárók lezárására is: védenie kell böngészés közben, át kell vizsgálnia az e-mail forgalmat, és tűzfalat is kell tartalmaznia a nyitott portok lezárása érdekében. Ezeket pedig az ingyenes vírusirtó szoftverek általában nem teszik. (Érdemes megvizsgálni a népszerű ingyenes vírusirtók ingyenes és fizetős verziója közötti különbséget a gyártóik honlapján!)
Vannak olyan tapasztalt felhasználók, akik mindennek tudatában vannak, és ezért az ingyenes vírusirtók védelmét további alkalmazásokkal – például egy független tűzfallal – egészítik ki. Ez már egy félmegoldást jelent a problémára, de a tűzfal és a vírusvédelem ebben az esetben nem kommunikál egymással, így például a tűzfal egy gyanús fájl átvizsgálása érdekében nem „riaszthatja” a vírusvédelmi komponenst. Ennél is nagyobb problémát jelent azonban, hogy az ingyenes vírusirtó szoftvereket tömegesen használják tapasztalatlan felhasználók, akik nincsenek tudatában annak, hogy az általuk telepített szoftver csak a veszélyek egy része ellen nyújt védelmet.
Egyre kevésbé működnek
Mivel egyre többen fizetünk az interneten keresztül, az adathalász támadások egyre nagyobb arányban koncentrálnak arra, hogy az értékes adatokat közvetlenül online tulajdonítsák el. Az ilyen támadások ellen az ingyenes szoftverek nem nyújtanak védelmet, mivel a fizetős vírusirtókkal ellentétben többnyire sem az e-mail forgalmat, sem a böngésző (http port) forgalmát nem figyelik.
Miért léteznek ingyenes vírusirtó szoftverek?
Az ingyenes vírusirtó szoftverek üzleti alapmodellje, hogy egy alapverziót biztosítanak, amelyet rengeteg felhasználó telepít. Ebből az alapverzióból szándékosan kihagynak fontos komponenseket (például a tűzfalat, vagy alapvető védelmi funkciókat), annak érdekében, hogy a telepítés után a biztonságtudatos felhasználók a prémium verziót megvásárolják. Ez egy jól ismert marketingtechnika, az úgynevezett freemium modell. Ez arra épít, hogy az ingyenes alapverziót általában rengetegen használják, a kisebb, fizető felhasználótábortól érkező bevételek azonban fedezik a fejlesztési költségeket, valamint a víruslaboratórium magas fenntartási költségét.
Elfogadható-e ez az üzleti modell akkor, ha a biztonságról van szó?
A fizetős vírusirtó szoftverek gyártói ezt nem így gondolják. Noha könnyedén tudnának ingyenes verziót készíteni a saját szoftvereikből, ha kikapcsolnának néhány védelmi modult (http-szűrés, e-mail forgalom vizsgálata, magatartás-alapú védelem, exploit protection vagy tűzfal – hogy csak néhányat említsünk), ezt mégsem teszik meg. Nem szeretnék megtéveszteni a saját felhasználóikat a teljes védelem ígéretével, és nem szeretnék veszélyeztetni sem őket.
Az ilyen ingyenes vírusirtók ugyanis lehet, hogy magas pontszámot tudnak elérni az olyan teszteken, amelyek a merevlemezeken tárolt kártevők felismerése alapján vizsgálják a vírusvédelem teljesítményét, de mégsem nyújtanak teljes védelmet. A megfertőzött felhasználók pedig nem tudnak kihez segítséget fordulni, hiszen az ingyenes vírusirtóhoz nem jár terméktámogatás.
Teljes értékű ingyenes vírusvédelem pedig a legjobb tudásunk szerint nem létezik Windows operációs rendszerre.
A fizetős vírusirtó szoftverek viszont a gyártójuk legjobb tudása szerinti teljes körű vírusvédelmet biztosítanak. A fizetős vírusirtókból nem hiányzik egyetlen védelmi technológia sem. A védelmi modulok kommunikálnak egymással, és együtt dolgoznak egy fertőzés betörésének a megakadályozásán. Ez igaz már az alapverziókra is (Antivirus), de nagyobb biztonsági csomagokra (InternetSecurity, TotalProtection) is. A fizetős biztonsági szoftverek fejlesztői emellett befektetnek a minőségbiztosításba és a terméktámogatásba is. Így a kompatibilitási problémákat hamarabb elhárítják, és segítséget nyújtanak minden egyes ügyfelüknek.
Az ingyenes vírusirtó szoftverek használatát éppen ezért kizárólag a tapasztalt felhasználók számára ajánljuk, akik figyelmesen felderítik, hogy milyen védelmi komponensek hiányoznak a választott megoldásból, és képesek ezeket más szoftverek telepítésével pótolni.
Azoknak viszont, akik teljes körű védelemre vágynak a választott vírusirtó szoftvertől, kizárólag a fizetős megoldásokat javasoljuk. Ezek az olyan új veszélyek ellen is védelmet nyújtanak, mint például a böngészés közben letöltődő kártevők, vagy a külső alkalmazásokba került biztonsági rések (exploit protection). Ez pedig különösen fontos abban a korban, amikor a számítógépen tároljuk minden munkánkat és levelezésünket, és az interneten keresztül vásárolunk és intézzük banki ügyeinket.
77 Comments
Évek óta a G Data Internetsecurity-t használjuk a család gépein. Rendben van minden.
Inkább fizetőset, de legalább be van biztosítva xy évre h az adott víruskereső csak azé aki megveszi, és nem blokkolják.
Én anno még itt az FB G-data versenyén nyertem egy G-Data TP licencet, és nagyon elégedett voltam vele, inkább a G-Datát venném meg többször is, mint az olyan ….. irtókat amik nem sokat vagy szinte semmit nem érnek!!!!
Linux van a gépemen
Ami nekem van ingyenes még nem kaptam vírust,ha volt is nem nyitottam meg.
Ahol a honlapon 2015- ös árlista van…….. Na ne!
Bizony, azóta nem emeltünk árat!
És köszönjük az észrevételt, javítottuk is a dátumot! Szép hétvégét neked! 🙂
G Data Magyarország ! Még jó, hogy nem szaladtam el megvásárolni egy komplett lemezt. Vehettem volna plusz memoriát(min. 2 GB kell ha telepíteni akarom.) Maradok a réginél a robotemberesnél. 🙂
Janos Molnar – Ez nem azt jelenti, hogy a G DATA használ 2 GB memóriát, hanem azt, hogy ennyi kell, hogy a gépben legyen minimálisan. Ha jelenleg ennél kevesebb van a gépedben, akkor ideje a frissítésnek!
Netán a Microsoft Security Essentials nem alkalmas a védelemre? Vagy az ESET? 🙂
A kettő között jelentős különbség van, az ESET megbízható, jó nevű gyártó.
A Microsoftot nem érdekli a jó hírneve?
Semmit!
Ez nem igazán felelős gondolkodás, bár ha a számítógépet sem használod, akkor valóban nem kell vírusirtó!
G Data Magyarország 15-éve nincs vírusírtóm,felesleges!
Ez igazan, jó kérdés.
Mivel nem antivírust veszünk, hanem biztonságot, nem nehéz a válasz.
Olyan alkalmazás, amely csak AV-t tartalmaz, esetleg a gui-t a Windows tűzfalhoz – na az egy kalap habot nem ér. És az ingyenesek – majdnem – kizárólag ilyenek.
Ingyenes vírushoz ingyenes vírusírtót. 😉
Ingyenes OS-hez (OSX, Linux, stb) meg… semmit? 🙂
Nem igazán jó a gondolat, OS X-re már megjelentek a zsarolóvírusok….
G Data Magyarország Nem tudom, bár tény, hogy az ingyenes, kipróbálós G Data-val voltak problémáim nekem is (erőforrások gyors ütemű felemésztése, fals riasztások (bank, isp), tűzfal rule káosz).
Lehet, ki kellene próbálni újra. ?
Comodo internet security…
fizetős, family pack, korlátlan számú gépen/telefonon/tableten 😀
Hát, a valóban “korlátlan” nehéz ügy, hamar felkerül egy fórumra egy ilyen licenckulcs. 🙂
itt accounthoz kellett aktiválni a licenckulcsot, az accountomat meg hülye lennék odaadni másnak, ki van találva. direkt nem írok cégnevet, gondolom megvan 🙂
Egy olyan “problémát” próbálunk megoldani, ami már meg van oldva. Nálunk korlátlan upgrade és downgrade lehetőség van, és az 5 gépes vírusirtó ára nem ötszöröse az 1 gépes vírusirtó árának, hanem a kétszerese. 🙂
persze, ez is tök jó. egyébként inkább legyen ingyenes, mint semmilyen
Na ez is nagyon igaz! 🙂