123456, qwerty, jelszo, szerelem – a magyar internetezők többek között ezeket a jelszavakat használják leggyakrabban a Nordpass kutatása szerint.
Idén a NordPass által közzétett kutatásban nem csupán a világszinten leggyakoribb 200 jelszó szerepel, hanem 50 különböző ország 200-200 legnépszerűbb jelszava is, így a magyar adatokat is megismerjük.
A Magyarországon leggyakrabban használt 20 jelszó az alábbi:
- 123456
- 12345
- 123456789
- qwerty
- 12345678
- jelszo
- password
- 1234567
- attila
- 1234
- asdasd
- szerelem
- samsung
- mmklub
- qwertz
- 666666
- lacika
- tomika
- macika
- zolika
Trendek és sajátosságok országok és nemek szerint
Az egyszerű számkombinációk, mint amilyen a győztes “123456”, a világon mindenütt népszerűek – olyannyira, hogy az “123456” az elemzésben szereplő 50 ország közül 43-ban (köztük Magyarországon is) a legkedveltebbnek bizonyult.
A “Qwerty” és ennek változatai, illetve a qwerty helyi verziói (például Németországban a “qwertz”) szintén népszerűek valamennyi vizsgált országban.
Magyarországon a nők előszeretettel használnak pozitív szavakat jelszóként. Ilyen például a “szerelem”, a “szeretlek”, valamint a “csillag”. Sok más országban hasonló a helyzet, ahol szintén főként a nők alkalmaznak ilyen jellegű szavakat jelszóként.
A kutatásból az is kiderült, hogy az emberek gyakran a saját nevüket vagy mások nevét alkalmazzák jelszóként, ugyanis nagy számban szerepelnek nevek a listákon. A jelszóhoz sokak által felhasznált nevek közül megemlíthető például az ”andrea”, a “viktoria”, a “patrik”, illetve a “viktor”.
Magyarországon sokan (főleg férfiak) használnak a futballhoz kötődő szavakat a jelszavaikhoz. Ilyen például a “barcelona”, az “arsenal” és a “juventus”.
A jelszavak egyre gyengébbek
A NordPass kutatása azzal is illusztrálja a leggyakoribb jelszavak gyengeségét, hogy mennyi idő alatt tudnák hackerek megfejteni az adott jelszót. Bár a “feltöréshez szükséges idő” csupán jelzésértékű, és különböző technológiai vonatkozásoktól is függ, mindenesetre jó viszonyítási pontot nyújt ahhoz, hogy lássuk, mennyire gyengék ezek a jelszavak. Magyarországon a 200 jelszóból összességében 76 törhető fel egy másodpercen belül, ami 38%-os arány. Világszinten ez az érték 84,5%.
Mit tehetünk?
- Használjunk jelszógenerátort. Ezt tartalmazhat a biztonsági szoftverünk (például a G DATA Total Protection), de képes rá a böngésző is, és online szolgáltatásokat is találunk.
- Ahol lehet, kapcsoljuk be a kétlépcsős azonosítást. Ebben az esetben a mobilunkra telepített alkalmazás, vagy az arra érkező SMS kód segítségével kell megerősítenünk a belépést.
- A jelszavakat tároljuk jelszókezelőben, ez lehet a biztonsági szoftverünk modulja, egy külön alkalmazás vagy a böngészőnk.
- Ha egy jelszavunk a szolgáltatás feltörése miatt nyilvánosságra kerülhetett, azt cseréljük le mindenhol, ahol használtuk. Erről értesülhetünk a hírekből vagy az adott szolgáltatótól is.
A Nordpass teljes kutatása itt olvasható: https://nordpass.com/most-common-passwords-list/