Pár napja új vezetőt választott a római katolikus egyház. Röviddel ezután a megválasztott I. Ferenc pápa, Jorge Mario Bergoglio nevében bejegyzések jelentek meg egy hamis Twitter fiókon.
A @JMBergoglio fiókot azon nyomban fel is függesztették, de amikor még aktív volt, egyből százezernyi követőt vonzott. A hamis fióknak és a hozzá kapcsolódó bejegyzéseknek természetesen semmi köze az új egyházfőhöz.
Az egyik üzenetben ezt írja az álpápa: „Ha én leszek az új pápa, akkor a gyermekek majd jobban szeretnek, mint a Mikulást.”
A legrosszabb az egészben, hogy jelentős médiaszervezetek képviselői, a Reuterst is beleértve, azonnal nekiálltak terjeszteni a hírt a pápa személyes fiókjáról.
A fiók bejegyzései ugyan nem tartalmaztak ártalmas linkeket, azonban biztonsági szakértők rámutatnak, hogy egy ilyen hamis fiók révén a kiberbűnözők nagy károkat képesek okozni:
„Van egy komoly, az internetbiztonságot érintő oldala is ennek a dolognak. Kétség nem férhet hozzá, hogy rengeteg, a fiókot követő ember azt gondolta, hogy ez valóban az új pápához tartozik. És ha annak a személynek, aki létrehozta ezt a fiókot, rossz szándékai vannak, könnyedén terjeszthetett volna spameket vagy kártékony linkeket a követői között.”
A kiberbűnözők előszeretettel kovácsolnak előnyt az új felkapott top sztorikból, hogy megindítsák támadásaikat, vagy hogy rávegyék az embereket, hogy megfontolás nélkül kattintsanak ártalmas linkekre.
Tehát mindenki vésse az eszébe, hogy bár a pápa fent van a Twitteren, de nem rendelkezik „személyes” fiókkal. A hivatalos elérhetősége a @Pontifex, amelyről már egy hivatalos tweetet közzé is tettek.
Forrás: Softpedia