Képekbe rejtett üzenetek a Facebookon
A Facebookon bárki megoszthatja képeit cuki kis állatokról és életének legmókásabb pillanatairól. Egy új böngészőbővítmény azt is lehetővé teszi, hogy titkos, nehezen kiszúrható üzeneteket kódoljunk képeinkbe.
A Secretbooknak (Titkos könyv) keresztelt bővítményt a 21 éves, Oxfordban számítógépes tudományokat tanuló és korábbi Google belsős alkalmazott Owen-Campbell Moore készítette.
A bővítmény segítségével bárki – te, a nővéred, de akár egy terrorista is – képes megosztani JPEG képfájlokba rejtett üzeneteket a Facebookon, elkerülve a a cégnek, kormányok, biztonsági szervek kíváncsi tekintetét. Az üzenetek megfejtéséhez az egyetlen út a saját magunk által kreált jelszó.
A fejlesztő szerint pusztán az volt a projekt a célja, hogy demonstrálja, hogy a JPEG szteganográfia (rejtett üzenetek írása) a közösségi médián keresztül is végrehajtható, ami korábban még lehetetlennek tűnt.
A bővítmény csak a Google Chrome böngészőhöz elérhető, és az üzenetek maximális hossza 140 karakterben van megszabva.
Bár a fejlesztés csupán egy iskolai projektként indult, nagyon is valós és messzire nyúló következményei lehetnek. Már sokan kifejezték aggodalmukat, hogy a Secretbook kommunikációs eszközként szolgálhat terroristák számára.
Bár Campbell Moore biztos benne, hogy ezek a kódolt üzenetek azért felfedezhetőek az árgus szemmel figyelő biztonsági szervek számára, arról már nincs meggyőződve ő sem, hogy ezek a szervezetek képesek lépést tartani a Facebookra feltöltött képek tömegével, ami becslések szerint napi 300 millió fotót jelenthet.
Forrás: Facecrooks