Az androidos Koler zsaroló kártevő hazánkban is támad
A zsaroló kártevők (ransomware), amelyeket azért hoztak létre, hogy a felhasználóktól pénzt csikarjon ki lezárt eszközeik feloldása fejében, már nem csak az asztali számítógépeket veszik célba. Nemrégiben fedezték fel az androidos eszközöket megfertőző, Android.Trojan.A-nak keresztelt trójait.
A Bitdefender szerint a fenyegetés felnőttoldalakon keresztül terjed. BaDoink-nak, egy népszerű felnőtt-tartalmakat streamelő szolgáltatás alkalmazásának álcázza magát.
Ez a fajta kártevő nem telepítődik automatikusan az okostelefonokra. Ehelyett az áldozatnak saját magának kell installálnia. Miután települt, a fenyegetés elküldi az fertőzött eszköz IMEI számát a bűnözőknek.
Ezután meghatározza az áldozat tartózkodási helyét, és egy tipikus rendőri jelleget imitáló zárolt képernyőt fog elénk varázsolni. Az egyesült államokbeli áldozatok olyan figyelmeztető üzeneteket kapnak, amelyek állítólagosan az FBI-tól, a Védelmi Minisztériumtól és a Kiberbűnözés Elleni Központtól érkeznek. Angliában pedig brit rendvédelmi szervek neveit használja fel a kártevő.
A felhasználókat, akiknek az okostelefonjai megfertőződtek, értesítik, hogy az eszközeiket blokkolták, mert illegális felnőtt-tartalmakat értek el velük. Majd közlik, hogy a fájlok a telefonon titkosításra kerültek, és audio-video felvételek is készültek. A telefon feloldásához 300 dollárt kell befizetniük.
A Kafeine biztonsági kutatócég is analizálta a fenyegetést. A weboldal, amelyről a kártevő származik, úgy lett kialakítva, hogy különböző dolgokat legyen képes végrehajtani az áldozat által használt böngésző és operációs rendszer típusától függően. Ha az oldalt Internet Explorerrel nézik meg, akkor a Reveton nevű zsaroló kártevő lép akcióba.
Ha azonban másfajta böngészőt használnak a Windowst, Linuxot vagy Mac operációs rendszert futtató felhasználók, akkor a Browlock kel életre. A Browlock egy olyan ransomware, amely a böngészőket zárja le. Az androidos felhasználók pedig a kamu BaDoink alkalmazást kapják, mely a Koler.A-t rejti.
A Kafeine szerint a trójait úgy alkották meg, hogy mintegy 31 ország felhasználóit vegye célba, köztük magyarokat is.
Forrás: Softpedia