Szeretsz magadról fotókat feltölteni a közösségi oldalakra? Engeded fotózni magad, még olyankor is, ha nem ismered a fényképész szándékait? A 97 százalékos hatékonysággal működő arcfelismerő programok világában akkor elég könnyű téged megtalálni.
Láttál már régi fotókat, amelyeken ismeretlen katonák, civilek, emberek szerepelnek? Még ha a fényképész ismerte is azt, akit lefotózott, ha nem rögzítette a nevét az utókornak, az információ elenyészett. Nincs ez így a közösségi média korában, amikor egy egyszerű fotóról minden, amit valaha interneten megosztottak rólunk, kiderülhet. És ehhez nem is kell a fotósnak feljegyezni, hogy kiről készült a fotó. Az arcfelismerő algoritmusok 97 százalékos pontossággal működnek, és gyakran egy egyszerű randioldalon is használják őket.
Az arcfelismerő programokkal járó biztonsági kérdésekre hívta fel a figyelmet egy orosz fotós projektje, mely a Te Arcod az Adat (Your face is big data) címet viseli. Egor Tsvetkov fotográfus hat hétig fotózott embereket a szentpétervári metrón. A FindFace nevű oldalon működő arcfelismerő alkalmazás segítségével a fotókhoz az orosz Facebookként működő vKontakte profilokat rendelt hozzá – és közel 70 százalékos sikerrátával dolgozott.
Arcfelismerő randiguru
A FindFace oldal egyébként egy randiszolgáltatást üzemeltet, melynek segítségével az utcán meglátott, lefotózott emberhez lehet egy közösségi oldalt társítani. Vagyis adatokat tudhatunk meg gyakorlatilag teljesen idegen emberekről. Az, hogy a világ többi felében széles körben használt Facebookkal is együttműködjön az alkalmazás, csupán programozás kérdése.
Mindennek kapcsán arra hívjuk fel a figyelmet, hogy az arcfelismerő technológia nem mai fejlesztés, egyre olcsóbb és elterjedtebb. A Facebook a fotók tagelésekor használ fotófelismerő alkalmazást, így a fénykép feltöltésekor javaslatot ad, hogy kit jelölhetünk be rajta, az algoritmus hatékonysága pedig 97 százalékos.
Biometrikus adatok azonosításra
A biometrikus adatnak számító fotót azonosításkor a biztonság, a pénzügy területén egyre többször használják a vállalatok is. Például az egyik kártyatársaság nemrég jelentette be, hogy a bankkártyás fizetéseket szelfivel is lehet hamarosan engedélyezni, a projekt hazánkban is elindult.
Az arcfelismerő alkalmazások elterjedésével egyre könnyebb lesz részletes adatokat kideríteni bárkiről – ehhez elegendő lesz egy jó fotót készíteni róla az állandóan zsebünkben lévő kamerával. A tanácsunk: hatványozottan vigyázzunk, hogy mit osztunk meg magunkról az interneten, a közösségi oldalakon. És ha már megosztjuk, szánjunk öt percet a biztonsági beállításokra.
Egor Tsvetkov fotói az alábbiakban láthatóak.
A bal oldalon mindig az a kép szerepel, amit a fotós a metrón készített, a jobb oldalon pedig a megtalált vKontakte felhasználó közösségi profilképe. Érdemes megnézni, hogy ezek néhol mennyire különböznek egymástól.
2 Comments
Én útálóm ha fótóznak…..
Biztosan könnyű megtalálni. Ahhoz képest sok eltűnt embert keresnek ma is…