A Messenger használatával könnyen felkerülhetünk a Tekergők Térképére
Egy cambridge-i diák kifejlesztett egy kiegészítőt a Google Chrome-hoz, amely segítségével pontos képet kaphatunk facebookos ismerőseink tartózkodási helyeiről, ráadásul rémisztő pontossággal.
A szoftvert „Marauder’s Map”-nek (Tekergők Térképe) keresztelte el, utalva a mágikus nyomkövető térképre a Harry Potterből. Működése során felhasználja a Facebook Messenger üzenetibe beágyazott helyadatokat.
A nyomkövetés függ a Facebook „Location sharing” (helymegosztás) fícsörétől, amely alaphelyzetben bekapcsolt állapotú az iOS-es és androidos alkalmazásokban. Ráadásul ezek a helyadat-információk soha nem tűnnek el. A Next Web egy szerzője képes volt „bemérni” saját tartózkodási helyeit egészen 2013-ig visszamenőleg.
Amikor a Messenger felhasználók telepítik az alkalmazást, rögtön kapnak is némi bátorítást, hogy engedélyezzék a helymegosztást. Azonban a Facebook nem teszi egyértelművé ezeknek az új felhasználóknak, hogy ez a megosztott információ pontosan mit is takar. A legtöbben valószínűleg nem is gondolnak rá, hogy a földrajzi helyzetükről (geo location) lehet szó, azonban az új nyomkövető alkalmazás iszonyú pontossággal ad értelmet ezeknek az adatoknak, egy méter pontossággal belőhető így valaki helyzete.
Szerencsére akad azért néhány egyszerű módja, hogy megelőzzük, hogy ez az eszköz minden lépésünket kövesse. A Messenger beállítás menüjében ki kell venni a pipát a „Location” (Hely) menüpontból, vagy a telefon beállításaiban kell letiltani a helymeghatározó szolgáltatásokat minden alkalmazás kapcsán külön-külön.
Továbbá figyeljünk arra is, hogy kit veszünk fel Facebook ismerősnek. Senki nem akarhatja, hogy alkalmi ismerősök könnyedén lenyomozzák tartózkodási helyünket. Bizonyosodjunk meg afelől is, hogy családtagjaink és barátaink is megértették a hely alapú szolgáltatások veszélyeit!
UPDATE:
A Facebook időközben frissítette is a Messenger alkalmazást, így az már alaphelyzetben nem követi a helyadatokat. Most már a felhasználók eldönthetik, hogy akarják-e tartózkodási helyzetük adatainak megosztását és ehhez jó néhány lépésen át kell menniük a beállításokban.
Úgy tűnhet, hogy ez a frissítés a Facebook reakciója volt a fentebb taglalt alkalmazásra, azonban, mint kiderült, már egy ideje fejlesztették ezt az újítást, a Chrome kiegészítő és a frissítés bejelentésének körülbelüli egybeesése csak a véletlennek köszönhető.
Forrás: Facecrooks