Milyen programokat ne használjunk a gépen?
A hagyományok lassan változnak. Akad néhány olyan szoftvertípus, amely továbbra is velünk él, annak ellenére, hogy már nincs rájuk szükség. A rendszeroptimalizáló programok, a reklámblokkolók és a kémprogramvédelmi kiegészítők ma több gondot okozhatnak, mint amennyi hasznukat vesszük.
Windows 95, Windows XP – ezek az operációs rendszerek már rég nincsenek velünk, de akad néhány egyéb szoftver, amelyek használatát még ezekkel együtt szoktuk meg. Beszéljünk most ezekről, mert a mindennapok során ma több gondot okozhatnak a gépeken, mint amennyi hasznot hoznak.
Rendszeroptimalizáló programok
Ezeknek a szoftvereknek több funkciójuk lehet:
- Azt ígérik, hogy képesek más szoftvereket eltávolítani a gépről.
- Azt ígérik, hogy képesek a szükségtelen fájlokat és regisztrációs bejegyzéseket eltávolítani a gépről.
- Azt ígérik, hogy töredezettségmentesítik a merevlemezt.
A valóságban a mai szoftverek sokszor és rendszeresen frissülnek (különösen egy vírusirtó szoftver). Ezért valószínűtlen, hogy egy harmadik fél által gyártott alkalmazás maradéktalanul és jól el tudna távolítani egy szoftvert a gépekről. A vírusirtó szoftverek esetében minden gyártó saját maga publikál egy eltávolító eszközt, amelynek legfrissebb változatával eltávolítható a program. Ez a G DATA esetében a G DATA AV-Cleaner.
Az ideiglenes fájlok és szükségtelen regisztrációs kulcsok külső fél által történő eltávolítása szintén problémákat okozhat. Egy népszerű rendszeroptimalizó program például eltávolíthatja az alábbi fájlokat:
C:\Users\root\AppData\Local\Temp\GDATA_Online_Update\updateactioninstaller_88_2.exe
C:\Users\root\AppData\Local\Temp\GDATA_Online_Update\updateactioninstaller_88_2.xml
C:\Users\root\AppData\Local\Temp\GDATA_Online_Update\UpdatePGM\UpdateGUI.exe
Ezek a fájlok szükségesek a G DATA működéséhez, és azért felelnek, hogy a G DATA a vírusszignatúrák mellett le tudja tölteni a fontos programfrissítéseket is. Ha a rendszeroptimalizáló szoftver törli ezeket, az működési problémákhoz vezethet.
A Magyarországon is népszerű CCleaner szoftver tulajdonosa a szintén vírusirtó szoftvereket gyártó AVAST – ennek az információnak az értékelését az olvasóra bízzuk.
Végül a töredezettségmentesítő szoftverek használata problémát okozhat az SSD meghajtók esetében, egyébként maga a funkció régóta a Windows integrált részét képezi.
Reklámblokkolók
A reklámblokkoló programokkal kapcsolatos általános probléma, hogy ezek adatokat gyűjthetnek a meglátogatott weboldalakról, és ezeket összeköthetik a felhasználó IP címével, email címével.
Néha ezek a programok zavarják a kormányzati és banki weboldalak működését is, amelyeken pop-up ablakok nyílnak meg.
Végül általánosságban a mai webes technológia mellett általában integrált reklámokat jelenítenek meg az weboldalak, nem pedig pop-up ablakokat. Reklámblokkoló programra csak akkor lehet szükség, ha rendszeresen látogat olyan oldalakat, ahol nagy mennyiségű pop-up ablak nyílik meg.
Ráadásul már maguk a böngészők is tudják blokkolni az előugró ablakokat:
Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge.
Kémprogramvédők
A 2000-es évek elején, amikor megjelentek az első kémprogramok, megjelentek azok a kiegészítők is, amelyek védelmet ígértek ezek ellen. Sok ezek közül csak néhány adott kémprogramot tudott eltávolítani, de mivel ingyenesek voltak, hamar népszerűek lettek.
A vírusvédelmi technológia azóta rengeteget fejlődött. Egy mai vírusirtó program a kártevők minden típusa ellen védelmet nyújt, beleértve a kémprogramokat, zsarolóvírusokat, trójaiakat, de a potenciálisan kéretlen programokat (pup) is. Ehhez a vírusirtó mélyen beépül az operációs rendszerbe, és komplex módon felügyeli a folyamatokat.
Minden külső kiegészítő védelmi alkalmazás zavarhatja ezért vírusirtó szoftver működését, és kritikus esetben ez oda vezethet, hogy a telepítés után az operációs rendszer nem töltődik be, és csökkentett módban kell elvégezni a szoftverek eltávolítását.
A G DATA technológiáiról ezekben a cikkekben lehet bővebben tájékozódni:
DeepRay – mesterséges intelligencia a vírusvédelemben
BEAST – a fertőzések visszafordítása
G DATA Zsarolásvédelem – dedikált modul a zsarolóvírusok ellen
Kiemelt kép: ThisIsEngineering fotója a Pexels oldaláról